Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/konstrukcjewarszawa/entry.php on line 3

Konstrukcja pergoli. Jak zbudować pergolę ogrodową?

Pergole są elementem małej architektury ogrodowej, znanej już w okresie średniowiecza. Posiadają ażurową konstrukcję, najczęściej wykonaną z drewna, która pełni rolę dekoracyjne i osłania przed słońcem. To rozwiązanie mające zastosowanie w ogrodach w ciepłe letnie dni i podczas deszczu. Rzędy słupów, łączone ze sobą w formie kratownic lub belek stanowią te podstawę dla wijącej się roślinności, co pozwala na estetyczne zaprojektowanie przestrzeni ogrodu. Oto sposoby na samodzielne stworzenie konstrukcji pergoli ogrodowej.

Pergole tarasowe – konstrukcja KROK PO KROKU

Opracowanie poprawnej konstrukcji pergoli wymaga zastosowania się do kilku etapów prac. Ważne, by zadbać o dobór odpowiednich narzędzi i poznanie zasad łączenia dachu pergoli z domem, jeśli jest ona zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie. Oto poszczególne etapy tworzenia konstrukcji.

KROK 1. WYBÓR MIEJSCA NA PERGOLĘ

Stworzenie pergoli należy rozpocząć od pomysłu na jej zlokalizowanie w przestrzeni obok domu lub ogrodu. Może ona znaleźć się w rogu działki lub stanowić przedłużenie domu, dając osłonę przed słońcem w ciepłe dni lata.

KROK 2. PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI DO STWORZENIA KONSTRUKCJI PERGOLI

Aby stworzyć konstrukcję niezbędną są takie narzędzia jak: metalowe wkręty, wkrętarka, poziomica i pędzle do malowania. By mogła powstać konstrukcja konieczna jest też szlifierka do drewna.

KROK 3. TWORZENIE KONSTRUKCJI PERGOLI

To najważniejszy i najtrudniejszy etap prac. Konieczne jest tu wybranie dobrej jakości drewna. Poleca się drewno klejone, które należy odpowiednio zgruntować i zaimpregnować. Później można już malować słupki. Konstrukcja pergoli może mieć słupy murowane lub betonowe, które osadza się na podłożu wpuszczonym na nie mniej niż 60 cm. Wskazuje się, że przekrój słupów powinien mieć wymiary ok. 10 cm x 10 cm.

Jeśli pergola ma być dołączona do ściany wówczas konieczne jest właściwe przyłączenie dachu powstającej konstrukcji. Do tego konieczny jest profil przyłączeniowy dwuczęściowy a także kołki rozporowe, klamry, sworznie i profile krokwiowe.

Konstrukcja pergoli powinna mieć też właściwą wysokość. Wskazuje się, że graniczna wysokość to ok. 2 – 2,5 m, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się pod nią. Na etapie tworzenia konstrukcji warto pamiętać też o tym, by dach był lekki i nie przytłaczał. Dzięki temu wewnątrz nie będzie zbyt ciemno. Stosowanym często rozwiązaniem jest dach ze szkła poliwęglanowego, który wykazuje dużą przepuszczalność promieni słonecznych. Jest również prosty do zamontowania i stosunkowo lekki. Inny, także chętnie wybieranym rodzajem zadaszenia jest dach ażurowy.

Pergole Warszawa

W dużych miastach i aglomeracjach miejskich można znaleźć gotowe konstrukcje pergoli. W sytuacji kiedy sami nie jesteśmy w stanie opracować ich, a chcemy wiedzieć, że pergola jest wykonana bezbłędnie warto kupić gotowe, łatwe do zmontowania elementy pergoli.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/konstrukcjewarszawa/single.php on line 5