Nie wiesz czym spawać aluminium? Ten artykuł da Ci odpowiedź

Spawanie migomatem aluminium jest możliwe – to już wiemy. Coraz więcej firm ma tego typu usługi w swojej ofercie. Jeśli chcesz nauczyć się spawać aluminium samodzielnie, dowiedz się czym to robić i jak się do tego zabrać.

Dlaczego spawanie aluminium może sprawiać problem?

Trudności związane ze spawaniem aluminium, wynikają z czynników takich jak:

  • stosunkowo niska temperatura topnienia aluminium;
  • wysokie przewodnictwo cieplne, dzięki któremu aluminium bardzo szybko nagrzewa się i równie szybko stygnie;
  • występują różne stopy aluminium i niektóre z nich nie nadają się do spawania.

Czym spawać aluminium – podstawowe informacje

Większość stopów aluminium świetnie nadaje się do łączenia wykonanych z niego elementów za pomocą spawania. Dostępnych jest przy tym kilka metod spawania aluminium, spośród których jako najczęściej stosowane, wymienić można metody spawania łukowego w osłonie gazowej, takie jak:

  • metoda MIG (Metal Inert Gas)
  • metoda TIG (Tungsten Metal Gas)

W obu metodach stosuje się gazy osłonowe szlachetne, takie jak argon i hel, które nie wchodzą w reakcję z innymi pierwiastkami i tym samym nie tworzą związków ze spawanym aluminium. Czystość gazów używanych do spawania, powinna być nie niższa, niż 99,5%. Zadaniem gazów podczas spawania aluminium jest osłona topionego metalu przed utlenianiem.

Na czym polega i jak wykonuje się spawanie migomatem aluminium?

Metoda MIG (Metal Insert Gas), stosowana jest w przypadku elementów o grubości powyżej 1 milimetra. Spawanie tą metodą wykonuje się przy pomocy migomatu, czyli półautomatu spawalniczego. Migomat ma wbudowany podajnik drutu spawalniczego, co znacznie ułatwia pracę spawacza. Przed przystąpieniem do spawania aluminium, należy wymienić w migomacie drut, na odpowiedni do spawania aluminium. Drut występuje w różnych grubościach i należy dobrać odpowiednią do grubości spawanych elementów i zakresu prądu spawania. Wymianie podlega również rolka prowadząca oraz czasem również przewód. Najważniejszy jest gaz w którego osłonie będzie odbywało się spawanie. Może to być czysty argon, ale najbardziej polecana jest mieszanka argonu z helem. Spawanie aluminium przy pomocy migomatu przeprowadza się prądem zmiennym. Elementy spawane muszą być dokładnie oczyszczone tuż przed położeniem spawu.

Czy każdy migomat nadaje się do spawania aluminium?

Do spawania elementów aluminiowych, nadaje się praktycznie każdy półautomat spawalniczy MIG. Niestety nie w każdym przypadku uzyskamy równie estetyczną i trwałą spoinę. Szukając migomatu odpowiedniego do spawania aluminium, warto więc zasięgnąć opinii spawaczy doświadczonych w łączeniu tego materiału za pomocą migomatu. Nie należy zbytnio przesadzać z oszczędnością, kupując migomat z myślą o spawaniu aluminium. Przy mniejszym budżecie czasem lepiej jest kupić urządzenie używane wyższej klasy, niż nowy i tani półautomat.

Spawanie aluminium – można się tego nauczyć

Mimo, że spawanie aluminium wymaga pewnej wprawy i umiejętności, spawacze doświadczeni w łączeniu innych materiałów zwykle świetnie sobie z tą czynnością radzą przy pomocy nowoczesnych migomatów.