Spawanie Metodą TIG – Warszawa i Cała Polska

Potrzebujesz coś pospawać metodą TIG? Nasi spawacze to dla Ciebie wykonają. Skontaktuj się, by przesłać nam projekt, który zrealizujemy w naszej pracowni pod Warszawą lub zamów usługę spawalniczą z dojazdem we wskazane miejsce.

Zapytaj o wycenę
Dowiedz się więcej

Certyfikowani spawacze

Doświadczony personel

Nowa hala produkcyjna

Jeszcze większe możliwości

Szybki kontakt

Ekspresowa wycena

Biuro pod Warszawą

Zobacz jak dojechać

Usługa Spawania TIG

TIG (z angielskiego tungsten inert gas) to metoda spawania w osłonie gazów obojętnych (argonu, helu lub mieszanki powyższych) nietopliwą elektrodą wykonaną z wolframu. Inny używany skrótowiec to GTAW (gas tungsten arc welding).

Spawanie TIG to metoda w której obszar spawania i elektroda chronione są przed utlenieniem i innymi zanieczyszczeniami atmosferycznymi przez osłonę gazów, a do topienia używa się zewnętrznego wypełniacza z metalowego drutu.

Płynący prąd stały o wysokim natężeniu i niskim napięciu powoduje powstanie łuku elektrycznego między elektrodą a spawanym materiałem.

Spawanie TIGiem rekomendujemy do stali nierdzewnej oraz metali nieżelaznych: aluminium, magnezu i miedzi.

Metoda ma następujące zalety:

 • Większa kontrola nad kierunkiem łuku
 • Większa kontrola nad ilością dodawanego materiału
 • Najlepsza jakość połączeń spawanych
 • Opcja zrobotyzowania procesu
 • Możliwość spawania w różnych pozycjach i skomplikowanych detali
 • Możliwość spawania elementów o różnej grubości
 • Tylko metoda spawania TIG umożliwia spawanie artystyczne detali poniżej 1mm grubości, nawet metali nieżelaznych

Zastosowanie

Powyższe zalety jasno pokazują, do czego spawanie TIGiem jest najczęściej stosowane – do miejsc narażonych na duże obciążenia, gdzie jakość spawu ma ogromne znaczenie oraz do spawania detali.

Jeżeli w drogiej maszynie oderwał się jakiś drobny, lecz kluczowy element, warto zamówić fachowca, który przyjedzie i pokaże, jak się spawa TIGiem. Doświadczeni zawodowcy z naszej firmy potrafią spawać i nadlewać materiał tak, że zregenerowana część zamienna niewiele różni się od oryginalnej wersji.

Jeśli chodzi o spawanie TIG rur to metoda gwarantuje wysoką jakość połączeń, ale warto pamiętać, że spawanie tą metodą trwa dłużej.

spawanie tig rur metalowych

Spawanie TIG rury stalowej

Wykonujemy:

 • Spawanie tig aluminium
 • Spawanie tig rur
 • Spawanie tig stali nierdzewnej
 • Spawanie tig stali czarnej

Jeżeli Państwa zlecenie wymaga zrobienia dużej ilości spawów, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na spawanie metodą MIG.

Jak spawać TIGiem?

Spawanie metodą TIG jest dość trudne do opanowania, gdyż wymaga dobrej koordynacji ruchowej od spawacza, nawet jeśli chodzi o spawanie TIGiem stali. Z zasady wymaga użycia obu rąk, jedna steruje elektrodą i łukiem, natomiast druga precyzyjnie aplikuje materiał z drutu w jeziorko, czyli spawany obszar.

Fachowiec spawa TIG jednym ciągiem i z jedną prędkością, dokładnie oraz regularnie dokładając materiału w obszar ze stopionym metalem. Łuk nie może zbyt długo grzać jednego miejsca, gdyż spowoduje to zbyt mocne przetopienie bazy. Nie może też grzać zbyt krótko, gdyż cząsteczki nie przemieszają się wystarczająco, by zapewnić trwałą spoinę.

Dokładanie materiału też wymaga ogromnej wprawy. Drut nie może znajdować się zbyt blisko obszaru, gdyż końcówka stopi się od samego gorąca, skapnie i utrudni precyzyjną aplikację. Z drugiej strony musi być dokładana regularnie.

Nasi spawacze wykorzystują technikę szybkiego dokładania materiału w jezioro i rozprowadzania go jednolicie posuwającym się łukiem z elektrody. Spawacz może uznać, że dla lepszego spawania musi rozgrzać uprzednio materiał.

Spawanie TIG prowadzone może być prądem stałym lub przemiennym. Prądu stałego używa się zwykle do spawania stali, niklu i tytanu, a przemiennego – aluminium i magnezu. Nie jest to jednak nieprzekraczalna zasada.

Uwagi w zależności od spawanego materiału

Spawanie TIG stali czarnej

Najprostszy materiał do spawania. Spawane powierzchnie należy usunąć z czerni papierem ściernym. Stosować drut ze stali węglowej. Rozgrzewanie generalnie niepotrzebne.

Spawanie TIG stali nierdzewnej

Należy przeczyścić powierzchnie alkoholem lub acetonem, by usunąć tłuszcz. Rozgrzewanie zwykle niepotrzebne, ale można zastosować dla niskostopowych stali o dużej grubości oraz dla stali narzędziowej, która może popękać w miejscu narażonym na udar cieplny. Spawanie TIGiem nierdzewki jest trudniejsze od spawania stali węglowej.

spawanie tig stali w warszawie

Spawanie TIG stali nierdzewnej

Spawanie TIG aluminium

Wymagany doświadczony fachowiec. Alumium łatwo się pali i źle się stapia. Warto rozgrzać materiał do ok 190 stopni C. Zwykle używa się prądu przemiennego, ale spawanie TIG DC aluminium również jest możliwe w niektórych wypadkach. Spawanie TIGiem aluminium jest trudne, ale fachowcy potrafią zespawać denka dwóch połączonych puszek Coca-Coli.

spawanie tig wykonane w aluminium

Spawanie TIG aluminium

Galeria realizacji

Zamów usługę spawania TIG!

Jeśli chcą Państwo zamówić usługę spawania TIG w naszej firmie, zachęcamy do składania zapytań przez formularz kontaktowy, email lub telefon. Wystarczy przesłać do nas projekt i w krótkim czasie otrzymają Państwo niezobowiązującą wycenę. Zapraszamy do kontaktu!